Domowa przyprawa do shawarmy

Tak, wiem – dużo prościej (i pewnie taniej) będzie zakup gotowej mieszanki. Ale wiecie co? Dla takiego przyprawowego świra jak ja, takie samodzielne przygotowanie własnej kompozycji to nie lada frajda. Poza tym, jak sobie sama pomieszam, to jestem świadoma tego, co w danej mieszance ląduje. Wszystko świeże, pachnące i aromatyczne, bez dodatku glutaminianu sodu, barwników i ogromnych ilości soli.
Jeśli czytaliście wpis „o mnie” (a jeśli nie i jesteście ciekawi, to zapraszam tutaj), to wiecie, ze największą szafkę w mojej kuchni zajmują właśnie przyprawy. Dla mnie więc zebranie tych 16 składników, nie było żadnym problemem, jednak liczę się z tym, że dla niektórych z Was będzie. Jeśli więc nie jesteście w stanie zrobić sobie własnej mieszanki, to oczywiście wybierzcie tę sklepową wersję. Jednak pamiętajcie, by uważnie przeczytać skład. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na to, by nie było w składzie glutaminianu, barwników, innych chemicznych substancji oraz… soli.
Moje pierwsze mieszanki do shawarmy były zdecydowanie skromniejsze w składzie, niż ta, którą Wam dzisiaj przedstawię. Zaczynałam od podstaw, czyli kuminu, papryki, liścia laurowego, cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej i ziela angielskiego.  Wspominałam Wam kiedyś, że pracowałam w restauracji, gdzie szefem kuchni był Syryjczyk i to właśnie on nauczył mnie robić świetną, domową przyprawę do shawarmy. Oczywiście lekko ją zmodyfikowałam (nie byłabym sobą ;)), bo dodałam kozieradkę oraz sumak i teraz jest moim ideałem.
Z przyprawą do shawarmy jest jak z marokańskim ras el hanout czy mrouzią. Tak naprawdę nie ma jednego, oryginalnego przepisu, którego każdy się kurczowo trzyma. Prawda jest taka, że to, co dodawane jest do tych mieszanek, zależy od kraju, regionu, tradycji rodzinnej lub inwencji twórczej mieszającego.
Jeśli niektóre z przypraw posiadacie w ziarenkach, polecam użyć moździerza – efekt będzie jeszcze lepszy!


Składniki: 
3 łyżeczki papryki (u mnie po 1,5 łyżeczki ostrej i słodkiej)
2 łyżeczki kuminu
1,5 łyżeczki imbiru
1,5 łyżeczki mielonego czosnku
3/4 łyżeczki ziela angielskiego
3/4 łyżeczki białego pieprzu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/2 łyżeczki mielonych liści laurowych
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki sumaku
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/3 łyżeczki mielonej kozieradki
1/3 łyżeczki anyżu
1/4 łyżeczki mielonych goździków

Wszystkie przyprawy dobrze wymieszać. Przełożyć do szczelnego pojemnika (najlepiej szklanego). Przechowywać w suchym i zacienionym miejscu.

Smacznego!

Otagowano , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *