Tagine z kurczakiem, batatami i fasolką szparagową

Dzisiaj bardzo zdrowo, kolorowo i smacznie! Zaczynamy z serią specjalności kuchni marokańskiej, jaką jest tajine. Od razu zaznaczam, że jeśli nie posiadacie w swojej kuchni tego naczynia, NIC nie stoi na przeszkodzie, abyście przygotowali go na patelni z grubym dnem (bądź też w garnku).
Oczywiście jeśli nie macie któregoś z warzyw, zastąpcie braki innymi. Ma być zdrowo i kolorowo :).
Samo przygotowanie tajine trwa może 20 min (licząc obieranie warzyw itp). Jednak czas oczekiwania jest znacznie dłuższy – tak więc jeśli jesteście bardzo głodni, przełóżcie przygotowanie tajine na inny dzień lub zróbcie z podwójnej porcji!:)
Więcej na temat samego tajine, możecie przeczytać TUTAJ

taj3

Składniki:
4 łyżki oliwy
1 duża cebula
2 średnie pomidory
1 ząbek czosnku
3 pałki z kurczaka
2 marchewki
1 papryka (u mnie czerwona)
1 garść zielonych fasolek szparagowych
2 ziemniaki
2 bataty
2 plasterki świeżej lub marynowanej cytryny
1 łyżka posiekanej pietruszki (u mnie mrożona)
1 łyżka posiekanej kolendry
1/2 łyżeczki przyprawy ras el hanout *
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki papryki
1/2 łyżeczki soli
odrobina pieprzu
1/3 łyżeczki kuminu
125 ml wody

* Jeśli nie macie przyprawy przyprawy ras el hanout możecie przygotować jej uproszczoną wersję samemu. Zasada jest prosta: po 1,5 porcji mielonego kuminu, kurkumy, kolendry, soli, imbiru i kardamonu; po 1 porcji cynamonu, ziela angielskiego, papryki czerwonej, pieprzu i cukru oraz po 1/2 porcji goździków, pieprzu cayenne i gałki muszkatołowej.

Tajine rozgrzewamy. Dodajemy oliwę i pokrojoną w kosteczkę cebulę. Chwilkę szklimy, dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, mieszamy i na środku układamy pałki (ja zawsze ściągam skórę, ale jeśli lubicie, wcale nie musicie tego robić). Z jednego pomidora odkrawamy 3-4 plasterki i odkładamy na bok. Resztę kroimy w kosteczkę i rozsypujemy wokół kurczaka.
Wszystkie przyprawy mieszamy w miseczce, zostawiamy 1/3 a resztą posypujemy mięso i pomidory. Przykrywamy tajine, zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy ok 20 min ( w połowie czasu obrócić mięso).
Po tym czasie odkrywamy, dodajemy zieleninę i mieszamy. Nasze tajine powinno wyglądać tak:

2taj

Teraz pora na warzywa. Wymyte, obrane i pokrojone wzdłuż, staramy się ułożyć tak, aby tworzyły piramidkę. Nie zapominamy o odłożonych plasterkach pomidorów. Zalewamy ciepłą wodą (ZAWSZE ciepłą, pamiętajcie, że tajine nie zniesie nagłej zmiany temperatury) i posypujemy resztą przypraw.

20160508_131857

Przykrywamy i gotujemy około 1h 10 min, co jakiś czas polewając powstałym sosem warzywa (jeśli zauważycie, że sosu jest jednak za mało, dolejcie odrobinę wody).  Tajine jest gotowe kiedy warzywa są miękkie, a  sos wyraźnie zgęstniał.
Tradycyjne tajine marokańskie podaje się z chlebem. Ja najbardziej lubię samo w towarzystwie oliwek.

taj4

taj5

*** Jeszcze taka mała uwaga odnośnie ziemniaków – pamiętajcie, że wodniste odmiany się do tajine nie nadają. Puszczają za dużo wody i zamiast gęstego sosu robi się powódź.

Smacznego!

Otagowano , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Tagine z kurczakiem, batatami i fasolką szparagową

  1. Darek komentarz:

    A czy wlewając oliwę na rozgrzany już taijne nie ma ryzyka że pęknie on? Czy raczej wlać oliwe od razu do zimnego taijne i razem z nim ją rozgrzewać?

    • SylwiaSM komentarz:

      Nie ma obawy, że pęknie, bo oliwa ma temperaturę pokojową (no chyba, że ktoś trzyma ją w lodówce, a nie powinien ;)). Możesz oczywiście rozgrzewać tagine z oliwą, nie ma to większego znaczenia.

  2. dajenu komentarz:

    Czy warzywa układamy na mięsie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *