Idealny poranek to taki, podczas którego w domu rozprzestrzenia się zapach domowego pieczywa. A gdy nie trzeba wstawać 3 godziny wcześniej by coś upiec, to już mamy pełnię szczęścia!
Dzisiaj przedstawię przepis, który może Wam to poranne szczęście zagwarantować.
To ciasto jest idealne. Super się z nim pracuje, nie wymaga wyrastania („odpoczywa” tylko tyle, ile nagrzewa się piekarnik) i smakuje wyśmienicie. Należy jednak pamiętać, by długo je wyrabiać. W robocie potrzebuje około 8-10 minut.
Rogaliki najlepsze są jeszcze lekko ciepłe, z masłem i domową konfiturą. Moje są zawsze w wersji mini, bo wolę takie małe rogale, niż te zajmujące cały talerzyk. Dajce im szanse a gwarantuje, że staną się hitem Waszych rodzinnych, wspólnych śniadań!
Panie i Panowie – błyskawicznie rogaliki z makiem polecają się na pyszne śniadanie! Polecam bardzo!!!
Składniki na 24 rogaliki:
750 g mąki pszennej
2 opakowania suchych drożdży (po 7 gr)
1 płaska łyżka soli
1 łyżeczka cukru
225 ml mleka
225 ml wody
120 g miękkiego masła
1 żółtko roztrzepane z 2 łyżkami mleka (do posmarowania)
mak
Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i wyrabiać hakiem do ciasta drożdżowego około 8-10 minut. Ciasto ma być gładkie, bardzo miękkie i sprężyste, nie może się kleić (mnie się jeszcze nie zdarzyło dosypywać mąki, jednak wszystko zależy od jej typu).
Wyrobione ciasto podzielić na dwie równe części. Kolejno, podsypując mąką, rozwałkować na duże koło o grubości około 2 mm.
Podzielić na 12 równych trójkątów. Z każdego uformować rogalik. Ułożyć w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować roztrzepanym żółtkiem z mlekiem i posypać makiem. Przykryć ściereczką na czas nagrzania się piekarnika.
Rogaliki piec w 180 stopniach, na środkowej szynie, do zrumienienia, około 15 minut.
Smacznego!
Przepis pochodzi z niemieckojęzycznej grupy kulinarnej na FB
Dzień dobry, czy zamiast rogalikow mogę uformować male buleczki?
Dziekuje za odpowiedź:)
Oczywiście.
Sprawdzone. Najlepsze rogaliki jakie udało mi się zrobić. Polecam niezdecydowanym. Zapisuję na stałe
Bardzo się cieszę. Pozdrawiam!
Pyszne, zrobiłam z połowy porcji. Zapisuję przepis do częstego stosowania… Pozdrawiam ?
Bardzo się cieszę 🙂 Pozdrawiam!
A czy mogę użyć świeżych drożdży ??
Jasne, można śmiało zamienić.
Przepis super 🙂 połowę zrobiłam jak w przepisie, drugą połowę z nadzieniem (i sporo mniejsze). Nie wiem czy to wina mojego piekarnika, ale rogale musiałam piec dużo dłużej – te bez nadzienia i większe prawie 30 minut,te mniejsze z nadzieniem 20 minut
Cieszę się, że smakowały 🙂 Każdy piekarnik piecze inaczej, dlatego lepiej nie sugerować się czasem podanym w przepisach. Pozdrawiam!
Witam, zrobiłam te rogaliki dzisiaj z połowy przepisu – na sprawdzenie, używając mąki orkiszowej T450. Po rozwałkowaniu, podzieliłam ciasto na 8 dużych trójkątów. Rogaliki wyszły średnie co do wielkości (nie mini), w związku z czym wydłużyłam czas pieczenia do 20-22 minut. Piekłam z termoobiegiem. Wyszły przepyszne!! Smakują wyśmienicie na słodko, z masełkiem i konfiturą lub z masą czekoladową (wersja bardzo lubiana przez mojego męża), lub też z masełkiem i miodem☺ Pycha!! Rogaliki z tego przepisu są też bardzo pyszne na słono, np.: z szynką i serem, są po prostu idealne. To już kolejny przepis na rogaliki, który wypróbowałam, ale według mnie – najlepszy. Nie do końca więc rozumiem komentarze, że rogaliki wyszły niedobre… Przepis ten zapisuję na stałe, bo będę do niego powracać regularnie zawsze wtedy, gdy w naszym domu będziemy mieli ochotę na pyszne i naprawdę błyskawiczne rogaliki. Szkoda, że nie mogę załączyć zdjęć. Z tym odłożeniem 'pod przykryciem’ „jedynie na czas grzania się piekarnika”, to nie blef, taki czas naprawdę wystarczy, aby delektować się mięciutkimi i pachnącymi rogalikami☺ Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za rewelacyjny przepis!!☺?
Bardzo miło mi to czytać 🙂 Cieszę się bardzo, że rogaliki tak smakują 🙂 Zdjęcie zawsze możesz mi wysłać na facebooka (klik) lub na maila -> kontakt @ smakimaroka.pl
Pozdrawiam serdecznie!
Termoobieg?
Nie, góra-dół 🙂
Tak,ja zawsze wkladam dwie blacy i pirke z termoobiegiem.Powiem wiecej: do rogalikow NIE nagrzewam piekarnika. Wkladam do zimnego zaraz po uformowaniu( rogalikow,bulek zwyklych,maslanych. Rosna w czasie podgrzewania .Pieke 180°C ok 20-25min.Sprobujcie raz,a bedziecie robic tak zawsze.Mam chora Mame wymagajaca stalej opieki wiec czas jest dla mnie skarbem
Mnie tez wyszly glinowate, ale moje córki i tak się zajadaja. Przypuszczam ze to kwestia drożdży i mąki. Mialam drożdże z biedronki i luksusową z koroną. Następna próba będzie z delecta i maka tortowa(w zasadzie to przepis mówi tylko mąka pszenna , więc z każdą może wyjść inaczej), ale nie obiecuję czy będę pamietac żeby tu napisać 🙂 Pozdrawiam
Ojej… próbuj w takim razie i koniecznie daj znać 🙂 Pozdrawiam!
Rogaliki wyszły świetne, pulchne i rumiane 🙂 Co prawda zrobiłam ze świeżymi drożdżami i dałam im 15 min. na wyrośnięcie przed pieczeniem. Napewno powrócę jeszcze do tego wypieku.
Super! Bardzo się cieszę, że smakowały 🙂
Niestety ale beznadziejne,do wyrzucenia -glina
Bez jajek – ale spróbowałam
Cóż, być może poszło coś nie tak, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych przepisów na blogu i do tej pory wszystkim się udawał. Pozdrawiam serdecznie!
Przepis wygląda pysznie ? i łatwy jest do zrobienia. Ale jeśli nie mam miksera z misa i haków ani malaksera, to czym mogę to ciasto rozmieszac?
Użyj tego, co masz – rąk 🙂 Pozdrawiam!
Właśnie wyjęłam z piekarnika Ciasto wyszło bardzo dobre dodałam trochę modyfikacji i nadziałam je marmoladą. Pychotka .Dziękuję za przepis.
Super! Bardzo się cieszę 🙂 Pozdrawiam!
Strzal w dziesiatke 🙂 delish. Dziekuje za przepis wspanialy.
Super! Proszę bardzo i polecam się na przyszłość 🙂
Pytanie może gulowate, ale jako początkująca kucharka myślę, że mam prawo je zadać – czy drożdże rozrobic i zostawić do wyrośnięcia czy tylko je wsypać? ?
Drożdże wyrobić ze wszystkimi składnikami. Jeśli trzeba robić rozczyn, zawsze o tym wspominam 🙂 Jakby co, służę dalszą pomocą 🙂
Wspaniałe i
przepyszne.Polecam.
Bardzo się cieszę, że smakowały 🙂 Pozdrawiam!
Moze głupie pytanie, piekarnik nie musi być wcześniej nagrzany tak?
Oczywiście, że musi. Jeśli byłoby inaczej, w przepisie znajdowałaby się informacja, że „wkładamy do zimnego piekarnika”. Pozdrawiam!
Zabieram się do zrobienia rogalików, będą na jutro do szkoły dla córki !
Koniecznie daj znać jak wyszły i czy smakowały 🙂 Pozdrawiam!
Bardzo dobre właśnie robilam?
Bardzo się cieszę, że smakowały 🙂 Pozdrawiam!
Czy drożdzy nie jest za dużo? Nie lubię jak w upieczonym chlebie zbyt mocno je czuć
Nie, nie jest. Rogaliki są naprawdę pyszne i nie czuć w nich drożdży.
Czyli wszystko wrzucam do jednej michy i wyrabiam ciasto, dobrze zrozumiałam ? Bez rozczynu tak ?
Dokładnie 🙂
Wlasnie sie pieka.. Ale juz je uwielbiam ?
Super! 🙂
Rogaliki pyszne!!!
Bardzo mnie to cieszy 🙂 Pozdrawiam!
te rogale to Hit, nie ma przy nich wielkiej roboty, sa pyszne, robie je co drugi dzień, bo tak szybko sie zjadają polecam . zróbcie koniecznie, bo warto. pozdrawiam
Bardzo się cieszę, że aż tak posmakowały 🙂 Pozdrawiam!
Dokładnie takich rogalikówszukałam. Zmalazłszy, odkryłam bogactwo potraw, a wraz z nimi bukiety smaków, pomysłów , same doskonałości. Dziękuję, że jesteś. Z pewnością nie jeden przepis wykorzystam. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za tak miłe słowa! Jest mi niezmiernie miło, że Ci się spodobało w moich (nie tylko) marokańskich progach 🙂 Czekam więc na zdjęcia Twoich potraw! Pozdrawiam 🙂
Przepis super. Ciasto na rogaliki robiłam w Thermomixie. Szybko i bardzo smacznie. Oczywiście prosto z pieca trafiły na stół. Mieliśmy pyszne śniadanko 🙂 Rogaliki bardzo smaczne, mięciutkie i można posypać je ulubionymi przyprawami U nas była to sól morska, czarnuszka i sezam. Polecam serdecznie ten przepis dla zabieganych lub dla tych którzy chcą szybko przygotować pyszne rogaliki na śniadanie 😉
Super! Bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się, że śniadanie smakowało! Dodatki idealne 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
i juz wstawione do piekarnia….pierwsza porcja 🙂
Kończę piec chleb, ale to mi w niczym nie przeszkadza zrobić i rogaliki ? ogarnę tylko się czasowo i będę dziełać
Na Ciebie zawsze można liczyć 🙂
A ile swiezych drozdzy
40 gr, trzeba najpierw przygotować rozczyn 🙂