Kadayif w świecie arabskim i tureckim, w greckim zaś kataifi. Czym jest dokładnie to zagadkowe ciasto, zwane także anielskimi włosami? Odpowiedź jest prosta – to najzwyklejsze ciasto filo, pocięte na cieniutkie nitki. Niestety, ciasto to w Polsce wciąż pozostaje do kupienia raczej online, dlatego mam nadzieje, że dzisiejszy przepis (w dodatku banalny!) Was naprawdę ucieszy. Przekonacie się, że zrobienie go w domu to nic trudnego.
Przygotowanie chrupiącego deseru z tym ciastem to dosłownie chwilka. Surowe ciasto miesza się z roztopionym masłem, nadziewa lub pozostawia solo, piecze do złocistego koloru, a następnie zalewa się syropem.
Do najpopularniejszych należy zdecydowanie kunafa (przepis tutaj) oraz przeróżne małe ciasteczka z pistacjami czy migdałami.
Mimo, że w krajach arabskich problemu z dostępnością kadayif raczej nie ma, to wciąż dużo osób przygotowuje je w domu. Nie trzeba mieć żadnych specjalnych przyrządów – wystarczy dobra patelnia z nieprzywierającą powłoką oraz worek cukierniczy (lub woreczek do mrożonek).
Wiadomo, że w domowych warunkach ciężko będzie zrobić nitki wszystkie idealnie równie i cienkie. Zdarzy się, że coś się sklei, gdzieś się pogrubi. Nie przejmujcie się tym absolutnie, bo ciasto po upieczeniu jest bardzo chrupiące, niezależnie od grubości nitki. Składniki, jakie będą Wam potrzebne są ogólnodostępne, więc nie pozostaje Wam nic innego, jak wypróbowanie przepisu! Polecam bardzo!
Składniki na około 370 g gotowego ciasta:
240 g mąki pszennej
130 g maizeny (skrobi kukurydzianej)
1/2 łyżeczki soli
400 ml wody
Mąkę przesiać wraz z maizeną. Dodać sól i wlać wodę. Porządnie wymieszać, rozetrzeć ewentualne grudki. W razie potrzeby przepuścić przez drobne sito. Ciasto ma mieć konsystencję nieco gęściejszą od ciasta naleśnikowego. Gotowe ciasto przelać do worka cukierniczego (polecam w 2 lub 3 turach).
Patelnię z nieprzywierającą powłoką rozgrzać. Zmniejszyć nieco ogień i szybkim ruchem wylać porcję ciasta tworząc nitki. Najlepiej zrobić „ślimaka” a następie dopełnić wolne miejsca.
Po kilku sekundach ciasto zacznie odchodzić od powierzchni patelni – to znak, że należy je ściągnąć. Ciasto powinno zostać białe – nie może się przyrumienić.
Po każdym razie należy przetrzeć patelnię ręcznikiem papierowym, by pozbyć się ewentualnych okruszków.
Tak przygotowane ciasto można przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku do 2 dni. Można też zapakować próżniowo lub zamrozić.
Smacznego!
* Tak wygląda gotowa kunafa z ciastem kadayif:
Cześć,
A mogę zastąpić skrobię kukurydzianą ziemniaczaną?
Niby mają bardzo podobne właściwości ale wolę zapytać.
Nigdy nie próbowałabym, ale jeśli z dostępnością kukurydzianej jest problem, to zaryzykowałabym z ziemniaczaną 🙂
w przepisie gramaturę oznacza się g-gram,a nie gr-grosz
Oczywiście, tylko przez moje roztrzepanie ten błąd się czasem na blogu pojawi 😉 Dziękuję 🙂
To ciasto jest pyszne.Jadłam w Turcji i Tunezji.Dzieki za przepis.
Nie ma za co 🙂 Pozdrawiam!
widzialam we Francji jak sasiadka robila cienkie placuszki na patelni ktora stala na garnku z gotujaca sie woda ale jej to szlo
W koncu sie dowiedzialam co spozywalam w Grecji. Dzieki.
Nie ma za co 🙂 Cieszę się, że pomogłam 😉 Pozdrawiam!