Jagnięcina z warzywami po marokańsku (gamila)

Gamila po arabsku w dosłownym tłumaczeniu znaczy „ładna”, jednak określany tym mianem styl gotowania, ma zupełnie inne znaczenie. Jakie? Po prostu –  sprzątanie lodówki. Można by rzec, że to taka inwencja twórcza kucharza, jednak z przymusu, bo musi wykorzystać to, co akurat ma na zbyciu. Wszelkie potrawy typu gamila są niezwykle popularne w Maroku, zwłaszcza u męskiej części społeczeństwa, która pracując lub ucząc się z dala od domu, często gotuje to, co im się nawinie. Te dania są przykładem tego, że w kuchni marokańskiej nie ma ograniczeń. Wszystko do wszystkiego pasuje, bez obaw, że czegoś nie powinno się łączyć.
Dzisiaj przedstawię Wam moją wersję gamili, która tak naprawdę już nią nie jest, bo na stałe weszła do naszego menu. Czasem zmienię tylko jagnięcinę na wołowinę (smakuje równie dobrze) lub pojedyncze warzywa.
Przepis łatwy i przyjemny, który… możecie modyfikować do woli! Bazą są przyprawy, a każde kolejne warzywo, doda Waszej potrawie innego smaku. Warto kombinować i szukać własnego ideału. Polecam bardzo!
Zerknijcie także tutaj, na inne przepisy z jagnięciną w roli głównej.
[Jeśli macie w domu szybkowar, to polecam go użyć – znacznie skraca czas gotowania].


Składniki:
1 kg jagnięciny (u mnie udziec)
3 łyżki oliwy
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka imbiru
3/4 łyżeczki mielonej kolendry
1 kwiat muszkatołowy
2 łyżeczki ras el hanout
1 kopiasta łyżeczka papryki
2 kopiaste łyżeczki kuminu
3/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki białego pieprzu
2 duże pomidory
1 fenkuł
1 papryka
5 małych ziemniaków
3 średnie marchewki
3 bataty
2 cebule
2 łyżki posiekanej pietruszki
400 ml wody

W garnku rozgrzać oliwę. Dodać drobno posiekaną cebulę. Po chwili dodać wszystkie przyprawy, połowę wody i pokrojone na mniejsze kawałki mięso. Przykryć i gotować na średnim ogniu do momentu aż mięso zacznie się robić miękkie (u mnie trwało to 20 minut). Następnie wrzucić wszystkie, pokrojone na mniejsze kawałki warzywa oprócz batatów i dodać resztę wody. Ponownie przykryć i gotować na wolnym ogniu. Na 10 minut przed końcem gotowania dodać pokrojone bataty.
Podawać w towarzystwie oliwek i pieczywa.
[Gotując w szybkowarze znacznie skraca się czas gotowania. Potrawa jest gotowa po niespełna 40 minutach].

Smacznego!


Otagowano , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *