Powidltascherl, pierożki z powidłem w słodkiej posypce

Dzisiejszy przepis, choć jest niesamowicie popularny w Austrii, tak naprawdę wywodzi się z innej kuchni, a mianowicie czeskiej. Prawda jest taka, że Austriacy mają wiele potraw zapożyczonych z innych krajów, między innymi z Węgier, Włoch, Turcji czy wspomnianych już Czech.
Powidltascherl to nic innego jak pierożki z ciasta ziemniaczanego, nadziane powidłem śliwkowym i „oblepione” bułką tartą w wersji na słodko (z cukrem i cynamonem). Są… pyszne!
W oryginale do nadzienia, oprócz powidła i cynamonu dodaje się cukier i rum. Ja cukru nie dodaje, bo lekko kwaskowate powidło idealnie współgra ze słodką posypką. Rum można pominąć lub zastąpić go aromatem.
Polecam Wam bardzo, bo przepis jest łatwy i tani, a efekt naprawdę zadowoli nawet najwybredniejsze podniebienia. Wypróbujcie przy najbliższej okazji, zwłaszcza kiedy zostanie Wam ziemniaków z obiadu ;).

Powidltascherl, pierożki na słodko, kuchnia austriackaSkładniki na około 3o sztuk (w zależności od wielkości):
350 g ugotowanych ziemniaków
1 żółtko
25 g miękkiego masła
170 g mąki krupczatki
40 g kaszy manny
szczypta soli

Nadzienie:
250 g powidła śliwkowego
szczypta cynamonu
2 łyżki rumu (opcjonalnie)
ewentualnie cukier do smaku (ja nie dodaję, słodka posypka nam wystarcza)

Posypka:
90 g masła
140 g bułki tartej
3 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cynamonu

Ziemniaki przecisnąć przez praskę. Dodać żółtko, miękkie masło, sól. Lekko zagnieść i stopniowo dosypywać mąkę wymieszaną z manną. Wyrobić gładkie, nieklejące się, miękkie ciasto (w razie potrzeby dosypać trochę mąki). Przykryć ściereczką i odstawić do krótkiego odpoczynku.
Przygotować nadzienie. Do powidła dodać cynamon, rum i cukier. Wymieszać.
Blat obsypać mąką. Rozwałkować połowę ciasta (druga połowę zostawić pod przykryciem) na grubość około 4 mm. Wykrawać krążki o średnicy około 7 cm. Na środku każdego położyć pół łyżeczki powidła i zlepić jak pieroga. Czynności powtórzyć z pozostałym ciastem.
W międzyczasie przygotować posypkę. Na patelni roztopić masło, dodać bułkę tartą i gdy ta będzie już chrupiąca, dodać cukier wymieszany z cynamonem. Chwilkę posmażyć, a następnie odstawić z ognia.
Pierożki gotować w lekko osolonej wodzie, od momentu wypłynięcia około 4 minut. Odcedzone przekładać prosto na patelnię z posypką. Serwować od razu, na ciepło.

Smacznego!

powidltascherl, kuchnia austriacka, kuchnia czeska, pierogi na słodko

Otagowano , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *