Rogaliki z kajmakiem i solonymi orzechami

Małe, a cieszą.  Do tego kruche i … słodkie? No właśnie nie do końca! Te rogaliki to istna eksplozja smaków. Najpierw czuć delikatną pierzynkę z cukru pudru. Jak już się wgryziemy, to poczujemy bardzo kruche ciasto, a na sam koniec wybije się smak kajmaku z solą i orzechami. Nie wiem czy potraficie sobie to wyobrazić tylko z opisu, więc najlepiej będzie jak je od razu zrobicie!
Przepis jest naprawdę bardzo prosty. Samo ciasto jest bez dodatku cukru. Znajdziecie w nim tylko mąkę, ser i masło. Jest bardzo, ale to bardzo chrupiące. Najlepiej zrobić je dzień wcześniej i schłodzić przez noc w lodówce. Oczywiście świetnie się sprawdzi również z innym nadzieniem.
Nadzienie? Idealne dla tych, którzy kochają słodko-słone połączenia. Jeśli nie macie w domu solonych orzeszków, to do miksowania dosypcie około 1/2 płaskiej łyżeczki soli. Wyjdzie na to samo.
Po prostu musicie je zrobić!


Składniki na około 50 sztuk (w zależności od wielkości): 
Ciasto:
300 g mąki pszennej
200 g sera białego z wiaderka (polecam ten z Piątnicy – najlepszy!)
200 g masła

Nadzienie:
1/2 puszki kajmaku
3/4 szklanki orzeszków solonych

Mąkę przesiać. Dodać ser i miękkie masło. Wyrobić gładkie ciasto, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 3 godziny (najlepiej jednak na całą noc).
Orzechy zmielić w malakserze na drobno.
Schłodzone ciasto podzielić na 3 części. Każdą z nich rozwałkować na lekko obsypanym orzechami blacie na kółko o średnicy 30 cm. Podzielić na 16 równych trójkątów. Każdy z trójkątów posmarować kajmakiem i posypać orzeszkami. Zwinąć.


Czynność powtórzyć z pozostałym ciastem.
Zwinięte rogaliki układać w niewielkich odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec do zrumienienia w 180 stopniach, na środkowej szynie, funkcja góra-dół (około 25 minut).
Ostudzone rogaliki posypać cukrem pudrem.

Smacznego!

Otagowano , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

30 odpowiedzi na „Rogaliki z kajmakiem i solonymi orzechami

  1. Małgorzata komentarz:

    Witam, jaki inny ser można użyć do rogalików. ponieważ ser z wiaderka Piątnica jest tylko w 1 kg a do rogalików jest potrzeba tylko 200 g. Pozdrawiam

    • SylwiaSM komentarz:

      Można użyć każdego innego, byle nie był rzadki. Nie polecę konkretnego, bo sama używam tylko Piątnicy.

  2. Joanna komentarz:

    Tego szukałam!Będę robić na Sylwestra.

  3. Hania komentarz:

    Dziękuję za ten przepis, jest wspaniały! Nie ma dużo roboty, a smak… No cudo. Robiłam już dwukrotnie, raz z ricottą zamiast sera z wiaderka, również wyszło pysznie.

    • SylwiaSM komentarz:

      Z ricottą jeszcze nie robiłam, dzięki za pomysł 🙂 Cieszę się, że smakują! Pozdrawiam!

  4. kasia.i komentarz:

    I tak urosly bez,proszku?

  5. Jadwiga komentarz:

    Jak długo można je przechowywać?

  6. ewa komentarz:

    Witam.Bardzo spodobalo mi sie ciasto na rogaliki,bo tylko 3 skladniki,ale mam pytanie,nie mieszkam w Pl (pld.Wlochy) i nie mam dostepu do sera bialego jaki u nas wystepuje,ale jest QUARK (cos jak ser homogenizowany) czy moge go dac w zastepstwie bialego sera mielonego?

    • SylwiaSM komentarz:

      Witam 🙂 Jasne, jeśli tylko nie jest zbytnio wodnisty, to nie ma żadnego problemu. Ja do tych rogalików zawsze używam sera z wiaderka, więc nie jest to też taki „typowy”, zmielony biały ser 😉 Pozdrawiam!

  7. Sabina komentarz:

    Witam, czy mogę zamiast sera w wiaderku użyć zwykłego twarogu?

  8. ja komentarz:

    czy rogaliki można zrobić z ciasta drożdżowego??

  9. Rogaliki z kajmakiem i solonymi orzeszkami komentarz:

    Witam Pani Sylwio ciastka są obłędne ,wszystkim smakują ,zrobiłam je drugim razem w innej wersji,skręciłam jak ślimaczki,dziękuję za .

    • SylwiaSM komentarz:

      Ależ nie ma za co 🙂 Bardzo mnie cieszy fakt, że wszystkim smakują. Pozdrawiam serdecznie!

  10. Magdalena komentarz:

    Rogaliki są rewelacyjne, znikały jeszcze ciepłe. Do tego mało z nimi pracy. Polecam bo warto. Będę robić jeszcze nie raz.

  11. Magdalena komentarz:

    Mam orzechy włoskie, będę próbować z nimi. Dam znać jak wyszły. Od jakiegoś czasu przeglądam Pani blog i jest on niezwykle inspirujący, aż chce się gotować. Rozglądałam się też za tagine, ale ze względu na ceny odwlekam zakup. Pozdrawiam.

    • SylwiaSM komentarz:

      Dziękuję bardzo! Jest mi niezmiernie miło to czytać 🙂 Tagine w Polsce to niestety droga sprawa… Czekam z niecierpliwością na opinię o rogalikach. Mam nadzieję, że posmakują 🙂 Pozdrawiam!
      P.S. Żadna ze mnie Pani, Sylwia brzmi zdecydowanie lepiej 😉

  12. Magdalena komentarz:

    Witam, proszę napisać w którym momencie dodać sól? Do masy kajmakowej czy do ciasta? A jeśli orzech to jakie najlepiej kupić?

    • SylwiaSM komentarz:

      Sól należy dodać do orzechów. Polecam kupić orzeszki ziemne (te najczęściej występują w wersji solonej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *