Małe, a cieszą. Do tego kruche i … słodkie? No właśnie nie do końca! Te rogaliki to istna eksplozja smaków. Najpierw czuć delikatną pierzynkę z cukru pudru. Jak już się wgryziemy, to poczujemy bardzo kruche ciasto, a na sam koniec wybije się smak kajmaku z solą i orzechami. Nie wiem czy potraficie sobie to wyobrazić tylko z opisu, więc najlepiej będzie jak je od razu zrobicie!
Przepis jest naprawdę bardzo prosty. Samo ciasto jest bez dodatku cukru. Znajdziecie w nim tylko mąkę, ser i masło. Jest bardzo, ale to bardzo chrupiące. Najlepiej zrobić je dzień wcześniej i schłodzić przez noc w lodówce. Oczywiście świetnie się sprawdzi również z innym nadzieniem.
Nadzienie? Idealne dla tych, którzy kochają słodko-słone połączenia. Jeśli nie macie w domu solonych orzeszków, to do miksowania dosypcie około 1/2 płaskiej łyżeczki soli. Wyjdzie na to samo.
Po prostu musicie je zrobić!
Składniki na około 50 sztuk (w zależności od wielkości):
Ciasto:
300 g mąki pszennej
200 g sera białego z wiaderka (polecam ten z Piątnicy – najlepszy!)
200 g masła
Nadzienie:
1/2 puszki kajmaku
3/4 szklanki orzeszków solonych
Mąkę przesiać. Dodać ser i miękkie masło. Wyrobić gładkie ciasto, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 3 godziny (najlepiej jednak na całą noc).
Orzechy zmielić w malakserze na drobno.
Schłodzone ciasto podzielić na 3 części. Każdą z nich rozwałkować na lekko obsypanym orzechami blacie na kółko o średnicy 30 cm. Podzielić na 16 równych trójkątów. Każdy z trójkątów posmarować kajmakiem i posypać orzeszkami. Zwinąć.
Czynność powtórzyć z pozostałym ciastem.
Zwinięte rogaliki układać w niewielkich odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec do zrumienienia w 180 stopniach, na środkowej szynie, funkcja góra-dół (około 25 minut).
Ostudzone rogaliki posypać cukrem pudrem.
Smacznego!
Witam, jaki inny ser można użyć do rogalików. ponieważ ser z wiaderka Piątnica jest tylko w 1 kg a do rogalików jest potrzeba tylko 200 g. Pozdrawiam
Można użyć każdego innego, byle nie był rzadki. Nie polecę konkretnego, bo sama używam tylko Piątnicy.
Tego szukałam!Będę robić na Sylwestra.
Mam nadzieję, że wyszły idealne 🙂 Pozdrawiam!
Dziękuję za ten przepis, jest wspaniały! Nie ma dużo roboty, a smak… No cudo. Robiłam już dwukrotnie, raz z ricottą zamiast sera z wiaderka, również wyszło pysznie.
Z ricottą jeszcze nie robiłam, dzięki za pomysł 🙂 Cieszę się, że smakują! Pozdrawiam!
I tak urosly bez,proszku?
One nie rosną, to jest ciasto jak kruche 🙂
Jak długo można je przechowywać?
Kilka dni w zamkniętej puszcze spokojnie mogą poleżeć 🙂
Witam.Bardzo spodobalo mi sie ciasto na rogaliki,bo tylko 3 skladniki,ale mam pytanie,nie mieszkam w Pl (pld.Wlochy) i nie mam dostepu do sera bialego jaki u nas wystepuje,ale jest QUARK (cos jak ser homogenizowany) czy moge go dac w zastepstwie bialego sera mielonego?
Witam 🙂 Jasne, jeśli tylko nie jest zbytnio wodnisty, to nie ma żadnego problemu. Ja do tych rogalików zawsze używam sera z wiaderka, więc nie jest to też taki „typowy”, zmielony biały ser 😉 Pozdrawiam!
Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.e
Nie ma za co 🙂 Również pozdrawiam!
Witam, czy mogę zamiast sera w wiaderku użyć zwykłego twarogu?
Owszem, ale polecam go przecisnąć przez praskę lub zmielić w maszynce. Pozdrawiam!
czy rogaliki można zrobić z ciasta drożdżowego??
Pewnie 🙂
Witam, czy zamiast sera moge dodac skyr ? Pozdrawiam
Nigdy nie próbowałam. Być może konsystencja ciasta ulegnie zmianie, więc trzeba będzie dosypać mąki.
Witam Pani Sylwio ciastka są obłędne ,wszystkim smakują ,zrobiłam je drugim razem w innej wersji,skręciłam jak ślimaczki,dziękuję za .
Ależ nie ma za co 🙂 Bardzo mnie cieszy fakt, że wszystkim smakują. Pozdrawiam serdecznie!
Rogaliki są rewelacyjne, znikały jeszcze ciepłe. Do tego mało z nimi pracy. Polecam bo warto. Będę robić jeszcze nie raz.
Super! Bardzo mnie to cieszy 🙂
Czy rogaliki można zrobić z ciastem francuskim?
No pewnie 🙂
Mam orzechy włoskie, będę próbować z nimi. Dam znać jak wyszły. Od jakiegoś czasu przeglądam Pani blog i jest on niezwykle inspirujący, aż chce się gotować. Rozglądałam się też za tagine, ale ze względu na ceny odwlekam zakup. Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo! Jest mi niezmiernie miło to czytać 🙂 Tagine w Polsce to niestety droga sprawa… Czekam z niecierpliwością na opinię o rogalikach. Mam nadzieję, że posmakują 🙂 Pozdrawiam!
P.S. Żadna ze mnie Pani, Sylwia brzmi zdecydowanie lepiej 😉
Witam, proszę napisać w którym momencie dodać sól? Do masy kajmakowej czy do ciasta? A jeśli orzech to jakie najlepiej kupić?
Sól należy dodać do orzechów. Polecam kupić orzeszki ziemne (te najczęściej występują w wersji solonej).