Eiernockerln – austriackie kluski z jajkiem

Nockerln – małe kluseczki z ciasta przygotowywanego na bazie mleka, jajek i mąki krupczatki (niektórzy jednak uważają, że najlepsze kluski są bez mleka – ja się jednak z tym nie zgadzam). Pod tą nazwą znajdziecie je w Austrii, w Niemczech natomiast spotkacie się z inną – Spätzle. Te drugie, niemieckie, różnią się nieco kształtem – są po prostu nieco dłuższe. Ja do tych wersji dodałabym jeszcze nasze lane kluski. W końcu robi się je prawie tak samo ;).
Eiernockerln to klasyk.  Stanowią stały punkt we wszystkich (typowo) austriackich restauracjach. To nic innego jak wyżej wymienione nockerln podsmażone z … jajkiem. Do tego miseczka z sałatą i pyszny obiad gotowy. Pamiętam kiedy pierwszy raz spotkałam się z tą wersją, byłam dość sceptycznie nastawiona. Pewnie dlatego, że takie kluski jadałam w zupach (pamiętam jak mama lała je do zupy za pomocą lejka). Spróbowałam i … przepadłam. Jest to dość szybki, tani i bardzo smaczny obiad, choć w wersji typowo jajecznej rzadko u mnie występuje. Wystarczy podsmażyć nieco kiełbasy (w mojej wersji ulubiony, mocno czosnkowy turecki sucuk) i już jest jakieś urozmaicenie.
Dodam jeszcze, że same „nockerln” świetnie sprawdzają się jako dodatek do gulaszu lub innych mięs w sosie. Spróbujcie koniecznie!
[Jeśli nie posiadacie nakładki do tego typu klusek, możecie przetrzeć ciasto przez grube tarło, durszlak lub nakładkę do gotowania na parze. Sprawdzi się również stary, poczciwy lejek].


Składniki dla 4-5 osób:
350 g mąki krupczatki
3 jaja
50 g masła
200 ml mleka
1 łyżeczka soli
spora szczypta pieprzu
szczypta gałki muszkatołowej

Dodatkowo:
8 jajek
3 laski kiełbasy (polecam czosnkowy sucuk)

Do misy wsypać mąkę i przyprawy. Wbić jaja, dodać roztopione i przestudzone masło oraz mleko. Zmiksować na gładkie, dość rzadkie ciasto. Odstawić na 20 minut.
W dużym garnku zagotować wodę z solą. Na nakładkę do klusek nakładać porcjami ciasto i przeciskać. Po każdej porcji energicznie zamieszać, by kluski się nie skleiły.

Nockerl gotować około 3-4 minut od wypłynięcia na wierzch. Odcedzić i od razu przelać zimną wodą.

Na rozgrzanej patelni podsmażyć kiełbasę (w przypadku sucuk nie potrzeba dodatkowego tłuszczu). Gdy zacznie się rumienić zdjąć z patelni i odłożyć na talerzyk.* Na tę samą patelnie nałożyć porcję klusek, chwilę podsmażyć i wbić 2 jaja. Gotowe przełożyć na talerz i posypać podsmażoną kiełbasą. Podawać w towarzystwie sałaty.

* Kiełbasę można zostawić na patelni, dodać do niej kluski i jaja. Ja jednak wolę posypać kiełbasą z góry, gdyż zdecydowanie lepiej to wygląda.

Smacznego!

Otagowano , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *