Jesienny strudel dyniowo-jabłkowy

Nastała jesień, dyni pod dostatkiem więc trzeba korzystać! Wiecie już z zeszłorocznego „blogowego sezonu na dynię”, że upycham ją gdzie się da, robię zapas puree (przepis tutaj) i cieszę się nią zawsze wtedy, kiedy najdzie mnie ochota.
Dzisiaj, na rozpoczęcie tegorocznego sezonu, mam dla Was ciacho! I to nie byle jakie…
Jesienny strudel dyniowo-jabłkowy to cieniutkie ciasto napakowane dynią, jabłkami, rodzynkami i orzechami, a smak dodatkowo podkręcają korzenne przyprawy. 100 % jesieni w jednym cieście!
Spędzając jakiś czas w Austrii, dokładnie w Wiedniu, nauczyłam się jak zrobić perfekcyjne ciasto na strudel. Same Austriaczki chętniej korzystają jednak z marketowych wersji ciasta, bo jak same twierdzą: „nie chce się im w to bawić”. Mnie się chcę, nawet bardzo, bo smak domowego ciasta jest bez porównania lepszy od sklepowego.
Jak pewnie wiecie, jabłkowy strudel wiedeński to chyba jedna z obowiązkowych pozycji „do zjedzenia” na liście tamtejszych smakołyków (nie wspomnę o torcie Sachera, który jak dla mnie jest niczym innym jak zwykłym ciastem czekoladowym i niestety nie wywołał u mnie efektu „wow”).
Powszechnie mówi się, że Austriacy podkradli pomysł na ciasto Arabom i Turkom (bo właśnie w tych krajach wykorzystuje się bardzo cienkie ciasto – filo  i nadziewa różnymi pysznościami), zrobili nadzienie z jabłek i rodzynek i w taki oto sposób powstał jeden z popularniejszych strudli na świecie.
Ciasto jest bardzo łatwe w przygotowaniu, jednak późniejsza obróbka wymaga trochę cierpliwości i wprawy.
Idealne ciasto na strudel powinno być … idealnie rozciągnięte. Najpierw porcję ciasta wałkuje się na obsypanej mąką ściereczce, a następnie wsuwa pod płat ciasta lekko zaciśnięte pięści, unosi do góry i obraca w powietrzu. Brzmi dość skomplikowanie, jednak sami zobaczycie, że po chwili takiego obracania ciasto pięknie się rozciągnie i stwierdzicie, że nie taki diabeł straszny ;). Ma być na tyle cienkie, żebyście z łatwością mogli zobaczyć wzór na ręczniku kuchennym.
Jeśli chcielibyście użyć gotowego ciasta, to zadanie będziecie mieli dużo prostsze, bo ciasta już nie trzeba dodatkowo rozciągać. Pamiętajcie jednak, by gotowe ciasto w całości smarować masłem.
Spróbujcie koniecznie, bo przepis wart grzechu! Polecam bardzo!


Składniki: 
Ciasto:
225 g mąki pszennej
3 łyżki oleju + odrobina do posmarowania
szczypta soli
około 100-110 ml letniej wody
4 łyżki roztopionego masła do posmarowania
Nadzienie:
4 duże jabłka
450 g obranej i pokrojonej w drobną kostkę dyni
1,5 łyżki masła
1/2 – 1 szklanki brązowego cukru (w zależności od smaku)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
3/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich
1/2 szklanki rodzynek (namoczonych w wodzie lub w rumie)
szczypta imbiru
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta mielonych goździków
1 kopiasta łyżeczka cynamonu
2 łyżki soku z cytryny

Mąkę przesiać na blat, dodać sól, olej i dolewając stopniowo wodę, wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Posmarować lekko olejem, przykryć folią spożywczą i zostawić na godzinę by odpoczęło.
W międzyczasie przygotować nadzienie. Na patelni roztopić masło, dodać pokrojoną dynię i od czasu do czasu mieszając, dusić około 5-8 minut. Pod koniec duszenia dodać wszystkie przyprawy, orzechy i 2 łyżki cukru. Wymieszać. Należy pamiętać, że dynia nie może się rozgotować, ma być lekko twarda.
Jabłka obrać, pokroić w cienkie plasterki i skropić sokiem z cytryny. Dodać cukier (najlepiej nie wszystko na raz, pod koniec można dosłodzić) i odsączone rodzynki. Delikatnie wymieszać i odstawić na 15 minut, by jabłka puściły sok.
Po tym czasie jabłka dobrze odcisnąć w dłoniach z nadmiaru soku i dodać do dyni. Wymieszać i ewentualnie dosłodzić.
Przygotować sporo miejsca na blacie. Na środku ułożyć duży ręcznik kuchenny i lekko obsypać go przesianą mąką.
Ciasto dla ułatwienia można podzielić na dwie części i zrobić dwa mniejsze strudle.
Kawałek ciasta rozwałkować na około 2 mm grubości. Starać się nadać kształt prostokąta. Następnie wsunąć pod rozwałkowany płat obie, lekko zaciśnięte pięści, unieść ciasto do góry i obracając w powietrzu rozciągać ciasto tak cienko, by zaczęło prześwitywać. Ułożyć na blacie, zalepić ewentualne dziurki, rozciągnąć w palcach zgrubiałe brzegi i przyciąć do w miarę równego prostokąta. Lekko skropić roztopionym masłem i ułożyć nadzienie. Zawinąć boki i przy pomocy ściereczki zwinąć strudel (tak samo jak zwija się roladę).


Gotowy strudel ułożyć na wyłożonej papierem blaszce zlepieniem w dół. Wierzch posmarować roztopionym masłem i  piec w nagrzanym do 190 stopni piekarniku, funkcja góra-dół, na środkowej półce około 40 minut. Czas pieczenia może się różnić, jednak strudel powinien być pięknie przyrumieniony.
Podawać lekko ciepły, obficie posypany cukrem pudrem.

Smacznego!


Otagowano , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Jesienny strudel dyniowo-jabłkowy

  1. Ania z Podlasia komentarz:

    Wygląda rewelacyjnie, ale aż się boję brać za niego że zepsuje hihi… Zapisane…. Tylko kiedy ja to wszystko zrobię ?

    • SylwiaSM komentarz:

      Nic się nie bój, nie ma czego 🙂 To rozciąganie ciasta jest troszkę trudne na początku, ale po kilku obrotach zobaczysz, że nie było się czego bać 🙂
      A kiedy? Nadchodzi zima… długie wieczory się zbliżają… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *