Mam słabość do migdałów w wypiekach. Chyba mąż mnie tym zaraził, bo on aż się trzęsie na sam widok rogalików z masą migdałową, wszelkich marokańskich ciastek z migdałami itp. Dlatego gdy tylko zobaczył (a właściwie poczuł ;)) co wędruje do piekarnika, nie krył swojej radości ;).
Takie niewielkie drożdżówki kojarzą mi się z Marokiem i popołudniową herbatą. Zwykle obok wszelkich naleśników (jak na przykład baghrir – klik czy msemen – klik), na okrągłych marokańskich stołach lądują właśnie takie mini drożdżówki, croissanty i bułeczki z przeróżnymi nadzieniami – od konfitury, po czekoladę i właśnie migdały. …I pomyśleć, że za nieco ponad miesiąc mogłabym się delektować ich smakiem, popijając marokańską herbatę na miejscu. To już trzeci urlop, który nam przepadnie przez obecną wirusową sytuację. Ale trudno – podróże nie uciekną. Trzeba tylko cierpliwie czekać :).
Wracając do przepisu – te ślimaki są przepyszne! Ciasto drożdżowe, choć trochę przypomina duńskie, bo jest w nim sporo masła. Bardzo dobrze się z nim pracuje, trzyma formę i zachowuje świeżość. Niektórym z Was zapewne skojarzy się z jakże popularnym na blogu przepisem na cruffiny (klik).
Nadzienie jest bardzo proste – tylko migdały, mleko, jajko, cukier i … woda z kwiatu pomarańczy. Od razu zaznaczam, że można ją pominąć, jednak jeśli macie ją na stanie, nie wahajcie się jej użyć! Ja jestem fanką zarówno wersji różanej jak i tej z kwiatu pomarańczy, więc dodaje je gdzie się tylko da. Polecam!
Składniki na około 20 sztuk:
500 g mąki pszennej
4 łyżki cukru
1 saszetka suchych drożdży (7 g)
1/2 łyżeczki soli
100 g miękkiego masła + 130 g zimnego masła
około 190 ml ciepłej wody
żółtko z odrobiną mleka do posmarowania
płatki migdałowe do posypania
Nadzienie migdałowe:
200 g mielonych migdałów
4-6 łyżek cukru
2 łyżki wody z kwiatu pomarańczy (można zastąpić mlekiem)
100 ml mleka
1 małe jajko
Do misy miksera przesiać mąkę, dodać drożdże, cukier, sól i wodę. Wyrabiając, stopniowo dodać miękkie masło. Wyrobić gładkie, elastyczne i miękkie ciasto (w razie potrzeby dosypać mąki – ciasto nie może się kleić).
Przykryć i odstawić do wyrośnięcia – powinno podwoić swoją objętość.
W międzyczasie przygotować nadzienie. Wszystkie składniki połączyć w miseczce. Łyżką rozetrzeć na gładką masę.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 60 x 50 cm. Na wierzch zetrzeć na tarle zimne masło i złożyć na trzy. Lekko rozwałkować i ponownie złożyć. Czynność powtórzyć łącznie 3-4 razy. Ciasto owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce około 20 minut.
Schłodzone ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 50 x 45 cm. Rozsmarować równo nadzienie migdałowe i zwinąć w roladę. Pokroić na 20 równych kawałków. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i pozostawić do lekko napuszenia.
Piekarnik nagrzać do 190 stopni, funkcja góra-dół. Ślimaki posmarować żółtkiem z mlekiem i posypać płatkami migdałowymi. Piec do zrumienia, na środkowej szynie.
Smacznego!