Marokańska harcha z piekarnika

Oto i on – kolejny przepis na marokańską harchę. Tym razem będzie nieco inaczej… Klasyczna harcha podpiekana jest na patelni (klik po przepis) i jest czymś w rodzaju chlebka, który Marokańczycy pałaszują z miodem, serkiem topionym lub konfiturą. Czasem wzbogacana jest o różne dodatki, np. bakalie (przepis tutaj).
Dzisiaj pokażę Wam wersję z piekarnika, która bardziej przypomina ciastko niż chlebek. I przyznam szczerze, że bardzo dobre ciastko – chrupiące z wierzchu, w środku natomiast lekko wilgotne.
Skoro znamy już pierwszą różnicę (pieczenie w piekarniku), czas poznać więc kolejną – ilość cukru. W wersji klasycznej cukru jest bardzo mało, natomiast w tej ciasteczkowej znacznie więcej. Nie jest to jednak typowy, arabski ulepek, który dodatkowo macza się w miodzie ;). Jest jeszcze coś, co sprawia, że ta wersja smakuje wyjątkowo. Mowa o dodatku nasion kopru włoskiego, które robią naprawdę świetną robotę.
Poza tym, zasady obowiązują te same – ciasta nie ugniatamy! „Składamy” je lekko w całość i pozostawiamy do napęcznienia.
Na koniec wspomnę tylko, że ja obtaczam w grubszej semolinie. Nadaje to dodatkowej chrupkości. Polecam!!!


Składniki na 16 sztuk (w zależności od wielkości):
600 g drobnej semoliny minus 3 łyżki
3 łyżki mąki pszennej
130 g cukru pudru
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 – 2 łyżki nasion kopru włoskiego (fenkułu)
150 ml mleka
70 ml oleju
60 g masła
3 łyżki wody z kwiatu pomarańczy
pół szklanki semoliny do podsypywania (polecam nieco grubszą)

Masło roztopić i lekko przestudzić.
Do miski wsypać semolinę, dodać mąkę, proszek, sól i cukier. Wlać lekko przestudzone masło i olej, wymieszać. Następnie dodać resztę płynnych składników i wymieszać tak, aby wszystkie składniki się dobrze połączyły. Ciasto lekko „złożyć” na środek miski, nie zagniatać w kulkę! Pozostawić na 15 minut do napęcznienia.
Po tym czasie z ciasta uformować 16 kulek. Każdą z nich obtoczyć w semolinie i ułożyć w niewielkich odstępach na blaszcze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec w 180 stopniach, około 35 minut lub do zrumienienia. Studzić na kratce.
Podawać w towarzystwie herbaty (przepis na marokańską herbatę z miętą tutaj).

Otagowano , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *