Sos pomidorowo-paprykowy z harissą

Ten sos powstał zupełnie przypadkiem. Potrzebowałam smacznego sosu pomidorowego, najlepiej z marokańską nutą i stwierdziłam, że nic innego nie będzie lepszym dodatkiem jak opalana/grillowana papryka, która doda dymnego aromatu i harissa. No i co? I to był strzał w 10!!!
Aromat dymnej papryki zawładnął mym sercem i smakiem tuż po tym, jak pierwszy raz zjadłam marokańską taktoukę (klik po przepis). To było dobre ponad 9 lat temu, a  jej smak pamiętam do dzisiaj – wyraźnie dymny, aromatyczny. Od tamtej pory staram się przemycać ten smak do wielu sałatek i potraw. Po prostu uwielbiam!
Harissa, czy domowa (klik po przepis) czy kupna zawsze smakuje bardzo dobrze, oczywiście pod warunkiem, że lubimy ostrość ;). Idealnie pasuje do wszelkich sosów pomidorowych, bo nie tylko wyostrza ich smak, ale również nadaje im „tego czegoś”.
Biorąc po uwagę powyższe, ten sos nie mógł się nie udać. Do tego stopnia nam posmakował, że stał się jednym z naszych ulubionych. Sprawdza się świetnie do makaronu, do ryb, do zapiekanek czy pierogów (zwłaszcza tych z marokańską keftą). Spróbujcie koniecznie! Bomba!

sos do makaronu, sos pomidorowy, harissa, sos paprykowy, kuchnia marokańska, taktouka
Składniki: 
3 szpiczaste, średnie papryki (u mnie zielona i 2 czerwone)
500 ml gęstego przecieru pomidorowego
1 cebula
50 ml oliwy
2 duże ząbki czosnku
3/4 łyżeczki tymianku
1 kopiasta łyżeczka harissy (można zastąpić innym ostrym sosem, np sambal oelek lub całkowicie pominąć)
1 kopiasta łyżeczka kuminu
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
spora szczypta pieprzu

Paprykę dokładnie wymyć i osuszyć. Opalić na palnikach kuchenki gazowej lub na grillu/patelni grillowej do tego stopnia, że skórka papryki była cała czarna. Przełożyć do foliowego woreczka, szczelnie zamknąć i odstawić na 5 minut. Po tym czasie obrać ze zwęglonej skórki, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzać oliwę. Dodać startą na tarce cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Po chwili dodać paprykę, przyprawy, harissę  oraz przecier pomidorowy. Chwilę pogotować, zmiksować na krem i ewentualnie doprawić do smaku.
Gęstość sosu zależy w dużej mierze od gęstości przecieru. Jeśli wyjdzie zbyt wodnisty, można go dłużej pogotować by odparował, natomiast jeśli wyjdzie zbyt gęsty, można go nieco rozrzedzić np. wodą z makaronu.
Sos świetnie pasuje do makaronu, pierogów i wszelkiego rodzaju zapiekanek.

Smacznego!

sos pomidorowy, sos paprykowy, opalana papryka,

Otagowano , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *